חזרה לספר באתר


שם הספר:

שולחן כתיבה בכפר קטן
מאת: דודו צוק

שם הספר באנגלית:

A writing desk in a small village

שם המחבר באנגלית :

David Zuk

עורך הספר: משה גלעד
מחיר מומלץ: 85 ש"ח
מספר עמודים: 197
הספר ראה אור בהוצאת "שולחן כתיבה" מבית מטר הוצאה לאור בחודש מאי 2018
דאנאקוד: 1371-8

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

שולחן כתיבה בכפר קטן
מאת: דודו צוק

"קמנו ויצאנו החוצה. אביב נפלא ונורא היה בעולם. "בוא, חבק אותי," אמרה. התחבקנו. היא לחשה באוזני: "אתה ראשון ואחרון," ניתקה ממני ופנתה והלכה זקופה, בפסיעות קטנות מרחפות. הבטתי בה מתרחקת, גוררת את צל צלה מכווץ שטוח ושחור. השמש הכאיבה לעיני. רציתי משהו ולא ידעתי מה. הרמתי את מבטי וראיתי אש גדולה ועצומה שוטפת את הרחוב, מכלה הכול."

קובץ סיפוריו של דודו צוק מביט בנו מהצד. הוא מספר את קורותיהם של אלה שחיים בכפר קטן ונידח, אלה שהגשימו חלום והקימו ישוב חדש יש מאין. הם חיים בו עשרות שנים, שם מרכז חייהם והם שונים מחייהם של אלה שחיים בעיר הגדולה.

הם חיים בקצב אחר, ומתבוננים באופן שונה בזוגיות, במשפחה, בחברות ובנאמנות רבת שנים. סיפוריו של צוק חודרים עמוק אל ליבם של החיים בכפר קטן. הוא מביט בעין חדה ביחסים שבינו לבינה, בבגידות הקטנות והגדולות שצצות אל פני השטח בחיי הכפר, בכוחה של הקהילה לעצב את החיים.

הסיפורים עוסקים בצורך לקרוא, ליצור ולכתוב גם כאשר השגרה החקלאית היומיומית כופה עצמה. רבים מן הסיפורים עוסקים במקומו של הפרט בחברה, בה מתייחסים לעתים קרובות בחשדנות גדולה אל מי שחורג מן המוסכמה המקובלת על כולם.

המדבר הוא כוח מרכזי ומניע חשוב בסיפורים אלה. לעתים נדמה שאנו סובבים בהזיית מדבר, מין פטה מורגנה סהרורית, סופת חול שמסמאת את העיניים. הגיל, הניסיון וחוכמת החיים שנצברת בעמל רב הם מרכיביו האחרים של הקובץ החכם והיפה הזה.