חזרה לספר באתר


שם הספר:

יהודים ששינו את העולם
מאת: יאיר הראל

שם הספר באנגלית:

Jews that Changed the World

שם המחבר באנגלית :

Yair Harel


מחיר מומלץ: 138 ש"ח
מספר עמודים: 232
הספר ראה אור בחודש מרץ 2018
דאנאקוד: 99-2118

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

יהודים ששינו את העולם
מאת: יאיר הראל

איך שינתה "שנת פלאות" אחת בחייו של פקיד ממשלתי בשם אלברט איינשטיין את התפיסה הפיזיקלית של היקום שאנחנו חיים בו? מתי הפכה "פליטת פה פרוידיאנית" לביטוי של מעמקי התודעה האנושית ולחלון הצצה אל נפש האדם?

מה היה חלקה של המדענית רוזלינד פרנקלין בפענוח מבנה ה-D.N.A ומדוע הודרה מטקס פרס נובל שהוענק לעמיתיה הגברים? מהו הדבר שמצאה עדה יונת בים המוות ואשר בעזרתו פענחה את אחד מתהליכי החיים המסתוריים ביותר?

איך נקשר "מגע הזהב" של שפילברג אל שורשיו היהודיים וּלְמה התכוונה נדין גורדימר, הסופרת ולוחמת החופש הדרום אפריקאית, כשהגדירה עצמה יהודייה מלידה ולכן "יהודייה לנצח"?

"לֶךְ-לְךָ" היה הציווי ששלח את אברהם, היהודי הראשון, אל ארץ נעלמה, מובטחת, וממנו נטוותה דרכו של עם שלם. בין אם סיפורו של אברהם "אבינו" הוא התגלמות היסטורית של האמונה היהודית או מיתוס על לידתה, הרי שגשמִית היא האומה שנבראה בדמותו וגשמי היה השינוי שחולל כשהבדיל אותה משאר העמים.

מה מְרוח השינוי דבק לאורך הדורות בצאצאיו של אברהם, בני "דת משה", ומה מרוח ההתבדלות עיצב את הגדרת זהותם - מרצונם, ולעתים באופן טרגי שלא מרצונם - בפזורתם ברחבי העולם?

קשה להצביע על קשר מובהק בין שורשי הגותו וגורלו החריג של העם היהודי לבין שאיפתם של רבים מבניו, באשר הם, להתרומם ברוחם מעל הסביבה שהם חיים בה. אפשר שקשר כזה עולה ומתפענח מבין שורות סיפוריהן של 70 הדמויות המוצגות בספר זה.

לכבוד יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל אנחנו מביאים את סיפור חייהם של אישים יהודים וישראלים שפועלם הייחודי שינה עולמות של הגות ועשייה, החל בדמויות תנ"כיות כאברהם, מייסד האמונה המונותאיסטית באלוהים, וכישעיהו הנביא שהנחיל חזון של מוסר ואמונה לנצח הדורות, עבור בגדולי הספרות התורנית, בהם רבי עקיבא והרמב"ם שהתיכו בדמותם עובדות היסטוריות עם אגדות עסיסיות, ועד מדינאים כהרצל, טרוצקי, בן גוריון ואחרים, הניצבים כציוני דרך בהיסטוריה המודרנית.

עוד בספר מדענים פורצי דרך כריצ'רד פיינמן, אמי נתר, דן שכטמן ואחרים, הוגי דעות כשפינוזה, פופר, ברגסון, וכן אמנים, סופרים, אנשי קולנוע ועוד כמה מהקולות הבולטים בעולם בפסיכולוגיה, ברפואה ובטכנולוגיה; כל אלה - נשים וגברים מישראל ומהתפוצות - הוסיפו נדבכים של ידע ותובנות לחיי הרוח של החברה האנושית ותרמו לעיצוב פניה.