חזרה לספר באתר


שם הספר:

מחסור
למה אנחנו לא מפסיקים לחשוב על מה שאין ואיך יוצאים מזה
מאת: סנדהיל מולנייתן ואלדר שפיר

שם הספר במקור:

Scarcity

שמות המחברים במקור :

Sendhil Mullainathan & Eldar Shafir

תרגום מאנגלית: אמנון כץ
מחיר מומלץ: 78 ש"ח
מספר עמודים: 288
הספר ראה אור בחודש פברואר 2015
דאנאקוד: 99-1941

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

מחסור
למה אנחנו לא מפסיקים לחשוב על מה שאין ואיך יוצאים מזה
מאת: סנדהיל מולנייתן ואלדר שפיר

ספר מפתיע ומרתק על האופן שבו מחסור –
ותגובותינו הלקויות כלפיו – מעצבים את חיינו,
את תרבותנו ואת החברה שבה אנו חיים.

מדוע אנשים מצליחים עושים דברים ברגע האחרון? מדוע העוני אינו נגמר? מדוע ארגונים מכלים את זמנם בכיבוי שרפות? מדוע לאנשים שמודאגים ממצבם הכלכלי יש פחות שליטה על דחפים? מדוע אנשים בודדים מתקשים למצוא חברים? סנדהיל מולנייתן ואלדר שפיר מראים שכל התופעות הללו הן דוגמאות לדפוס חשיבה שיוצר המחסור.

מולנייתן ושפיר, המסתמכים על המחקרים החדשניים ביותר בתחום מדעי ההתנהגות והכלכלה, מראים לנו בספר זה שמחסור מביא לתהליכים פסיכולוגיים האופייניים לכל מי שנאלץ להסתדר עם פחות מכפי שהוא צריך.

אנשים עסוקים אינם מצליחים לנהל את זמנם ביעילות מאותן סיבות שאנשים לא מצליחים לצאת מהמינוס. הדינמיקה של המחסור מגלה מדוע אנשים ששומרים על דיאטה מתקשים לעמוד בפיתויים, מדוע סטודנטים ואנשי ניהול עסוקים מנהלים בצורה כושלת את זמנם.

ברגע שנתחיל לחשוב במונחים של מחסור, טוענים המחברים, וניתן את הדעת על האסטרטגיות שמצב זה כופה עלינו, נוכל להתבונן בבעיות החיים המודרניים בחדות רבה יותר.

מולנייתן ושפיר דנים באופן שבו מחסור משפיע על חיי היומיום שלנו, מספרים אנקדוטות על חולשותיהם וטווים קישורים שמפליאים להפיח במחקר חיים. הם מציעים דרך חדשה להבנת השאלה מדוע העניים נשארים עניים והעסוקים נשארים עסוקים, וחושפים לא רק כיצד מחסור מתעה אותנו ומתעתע בנו, אלא גם כיצד אנשים וארגונים יכולים להתנהל מול מחסור בצורה טובה יותר, שיש בה כדי להעניק להם יתר סיפוק והצלחה.

"סנדהיל מולנייתן ואלדר שפיר הם 'כוכבים' בתחומי המחקר שלהם, והשילוב ביניהם עולה על סכום חלקיו. יחד הם מצליחים למזג חקירה מדעית קפדנית וראייה אירונית של החוויה האנושית. הפרויקט שלהם מקרין נופך מיוחד: זהו השילוב הטוב ביותר של לב ומוח שראיתי בתחום שלנו."

– דניאל כהנמן, חתן פרס נובל בכלכלה,
מחבר הספר "לחשוב מהר, לחשוב לאט"

"מחסור הוא ספר גדוש תובנות חכמות, ספר רהוט ומקורי, שתרצו ממנו עוד ועוד. חומר קריאה חיוני לאלה שאין להם זמן לקרוא חומר קריאה חיוני."

– דניאל גילברט, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת הרווארד
ומחבר הספר "להיתקל באושר"