חזרה לספר באתר


שם הספר:

לכל דבר יש מחיר
מדוע אנחנו משלמים את מה שאנחנו משלמים?
מאת: אדוארדו פורטר

שם הספר במקור:

The Price of Everything

שם המחבר במקור :

Eduardo Porter

תרגום מאנגלית: דורון גרנשפן
מחיר מומלץ: 98 ש"ח
מספר עמודים: 272
דאנאקוד: 99-1813

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

לכל דבר יש מחיר
מדוע אנחנו משלמים את מה שאנחנו משלמים?
מאת: אדוארדו פורטר

על הספר

פעמים רבות אין שום היגיון מאחורי המחיר שאנו משלמים. אנחנו עשויים לשלם 18 ש"ח על כוס קפה ברשת החביבה עלינו, כשקפה כמעט זהה נמכר ב-8 ₪ מעבר לפינה; נכונותנו לתרום דם עבור תשלום לא גבוה נמוכה מנכונותנו לתרום דם בחינם.

אנו מעסיקים עובדים לא חוקיים שיתקנו את הגג או יכסחו את הדשא עבור תשלום זעום, ולאחר מכן מצביעים עבור פוליטיקאים שמבטיחים להוציא מיליארדים כדי לא לאפשר להם להיכנס למדינה, ועוד ועוד.

הספר לכל דבר יש מחיר נפתח בהנחה פשוטה: לכל בחירה שלנו יש מחיר, בין שמדובר בהבאת תינוק לעולם, בנהיגה במכונית או בקניית ספר. לעתים קרובות איננו מעריכים נכונה עד כמה קריטי הוא המחיר ככוח מניע. ואולם כוחו של המחיר מתבהר כשהוא מעוּות ומנווט את החלטותינו בדרך מוטעית.

אדוארדו פורטר חושף את הסיפור האמיתי שמאחורי המחירים שאנחנו משלמים, ומגלה מה בעצם אומרים לנו מחירים אלה. הוא לוקח אותנו להרפתקה כלכלית גלובלית: השוואת המחיר היחסי של רכישת קולות בבחירות באיי סאו טומה המושחתים ובארצות-הברית ההוגנת לכאורה; מהו מחירו של האושר בממלכת בּהוּטן שבדרום-מזרח אסיה; מדוע בחברות הדוגלות בפוליגמיה ערכן של נשים גבוה יותר מאשר במדינות שבהן נהוגה מונוגמיה; מה משמעות מחיריהם של מזרנים ובשר סוסים.

פורטר חוקר את הסיפור המרתק מאחורי המחיר של כל דבר, ובתוך כך מתווה את הקשרים הבלתי צפויים בין תחומי מחקר ותרבויות רבים ומגוונים. התוצאה היא סיפור משעשע ומלא תובנות על האופן שבו פועל העולם באמת.

"הסתכלות שובת לב על המחירים שאנו משלמים, במודע ושלא במודע, עבור כל דבר, מליטר דלק ועד לתרומת כליה. כל אחד יכול ללמוד משהו מהספר החכם והשנון הזה. אני למדתי."

טים הרטפורד, מחבר רב המכר "הכלכלן הסמוי"

"מסע מרתק דרך הדברים שאנו רואים מדי יום – אבל לא חושבים עליהם מספיק. אדוארדו פורטר גורם לכם לחשוב יותר על האינטרסים שמאחורי מסך המחירים (והרבה יותר מכך). העובדה שאנשים מוכנים לשלם אין פירושה שהמחיר נכון – בכל המובנים."

סיימון ג'ונסון, לשעבר הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית

"אדוארדו פורטר מפרק את הפאזל הכלכלי של חיי היום יום כמו פורץ כספות מיומן. לכל דבר יש מחיר הוא ספר חכם, אופנתי ומלא תובנות מפתיעות. במילים אחרות, הוא שווה כל מחיר."

סילביה נאסר, מחברת רב המכר "נפלאות התבונה"

"אני ממליץ בחום על הספר הזה לכל מי שחפץ בדיון רב תובנות ומשעשע בשאלה כיצד בחירות מתבצעות, בעיקר בהתנהגויות השונות של בני האדם."

גארי בקר, כלכלן וחתן פרס נובל