חזרה לספר באתר


שם הספר:

רופאים - איך הם חושבים
על חשיבות הדיאלוג בין הרופא למטופל
מאת: ד"ר ג'רום גרופמן

שם הספר במקור:

How Doctors Think

שם המחבר במקור :

Jerome Groopman, MD

תרגום מאנגלית: אודי תגרי
מחיר מומלץ: 88 ש"ח
מספר עמודים: 272
דאנאקוד: 99-1488

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

רופאים - איך הם חושבים
על חשיבות הדיאלוג בין הרופא למטופל
מאת: ד"ר ג'רום גרופמן

על הספר

"ספר ייחודי, חשוב ונהדר... אחרי שתקראו אותו, הרופא שלכם כבר לעולם לא ייראה לכם אותו הדבר."   - סטיבן ג' לוויט וסטיבן ג'יי דבנר, מחברי פריקונומיקס

רופא קוטע את המטופל המתאר את תסמיני מחלתו לאחר שמונה-עשרה שניות בממוצע. בפרק זמן קצרצר זה הוא מחליט מהו האבחון הסביר ומהו הטיפול הראוי. לעתים קרובות זו אכן ההחלטה הנכונה, אבל ברגעים מכריעים היא עלולה להיות שגויה - ותוצאותיה הרות אסון.

בספר מנתץ-מיתוסים זה ד"ר ג'רום גרופמן שופך אור על תהליכי החשיבה שביסוד ההחלטות שמקבלים רופאים. הוא בודק מדוע רופאים שוגים, ומראה מתי ואיך הם יכולים - בעזרתנו - להימנע מהחלטות חפוזות, להתמודד עם מצבים של חוסר ודאות ולהיעזר גם בכישוריהם החברתיים וברגישותם האנושית כדי לתקשר טוב יותר עם מטופליהם.

רופאים - איך הם חושבים הוא ספר ראשון מסוגו, המתאר בפירוט רב מהם הסימנים המזהירים מפני חשיבה רפואית המובילה לאבחנות שגויות, וחושף כיצד טכנולוגיות חדשות לא תמיד עוזרות, ולעתים אפילו מפריעות, לאבחנות מדויקות. בספר תמצאו גם אילו שאלות ישירות ומושכלות מטופל יכול לשאול את רופאיו כדי לסייע להם להגיע למסקנות הנכונות. גרופמן מתבסס על שפע של מחקרים, על ראיונות מקיפים עם רופאים מהשורה הראשונה ועל ניסיונו הרב כרופא וכמטופל. חלק גדול מהלקחים שספר זה מציע למד גרופמן בדרך הקשה - מטעויות שביצע בעצמו ומטעויות שביצעו הרופאים שטיפלו בו.

רופאים - איך הם חושבים מציע לקורא זווית ראייה חדשה על הרפואה במאה העשרים ואחת, ומעניק הן לרופאים והן למטופלים את המידע החיוני שבעזרתו יוכלו לגבש ביחד החלטות טובות יותר המבוססות על שיקול דעת מעמיק.

"ג'רום גרופמן כתב ספר ייחודי, חשוב ונהדר על פרדוקס מרכזי בחיים המודרניים: אף שאבחון מחלה הוא פעמים רבות אמנות ולא מדע, אנו רוצים שהרופאים שלנו ידברו מתוך ביטחון מדעי. גרופמן עורך לנו סיבוב שכלתני בתהליכי החשיבה - או חוסר החשיבה - של הרופא. ולמרות זאת, בשונה משכלתנים רבים, הוא אף פעם אינו מוצא מפלט בציניות. לטוב או לרע, אחרי שתקראו את הספר, הרופא שלכם כבר לא ייראה בעיניכם אותו הדבר."

- סטיבן ג' לוויט וסטיבן ג'יי דבנר, מחברי פריקונומיקס

"בספר נפלא ואמיץ זה מרים ד"ר ג'רום גרופמן את המסך מעל הטאבו האחרון שנותר כפי הנראה בעולם הרפואה: קיומן של אבחנות שגויות. ספרו המרתק חושף את כל המלכודות המנטליות על דקויותיהן - שיקול דעת חפוז וחשיבה סטריאוטיפית, מסקנות נמהרות והתנהגות עדרית - אשר מערפלות ומסכנות את שדה הראייה של רופאים רבים מדי."

- רון צ'רנו, מחבר רבי-המכר The House of Morgan ו- Alexander Hamilton

"ספר חובה, מהנה ביותר." - קירקוס רוויוז