חזרה לספר באתר


שם הספר:

סיפורה של האנושות
ההיסטוריה שלנו - מתקופת האבן ועד ימינו
מאת: ג'יימס ס' דיוויס

שם הספר במקור:

The Human Story
Our History, From the Stone Age to Today

שם המחבר במקור :

James C. Davis

תרגום מאנגלית: אסתי וכטל
מחיר מומלץ: 98 ש"ח
מספר עמודים: 368
דאנאקוד: 99-1407

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

סיפורה של האנושות
ההיסטוריה שלנו - מתקופת האבן ועד ימינו
מאת: ג'יימס ס' דיוויס

על הספר

בספרו סיפורה של האנושות לוקח אותנו ג'יימס ס' דייוויס למסע אל הזמן הקדום ומספר לנו באופן בהיר ומרתק כיצד התיישבו עמי העולם ישיבת קבע והקימו ערים, כבשו עמים שכנים וייסדו דתות. המסע ממשיך, לאורך ההיסטוריה, ופורש לפני הקורא שתי מלחמות כמעט גלובליות ומסע אל החלל.

כך למשל, דייוויס כותב על מותו של אלכסנדר הגדול, שלא הובס ולו במערכה אחת במשך עשור שלם, ואשר ביסס לעצמו אימפריה שהשתרעה על פני כל המזרח הקרוב ומצרים.

באורח דומה מספר דייוויס על ניצחונה של רוסיה במרוץ לחלל, כפי שהתרחש בערב סתווי אחד בשנת 1957: "כרעם מתגלגל התרומם הטיל הרוסי מהקרקע. הוא שיגר לחלל את הלוויין המלאכותי הראשון בעולם, כדור זוהר בגודל של כדורסל".

אף שאנו חיים בעידן של ספקות רבים, דייוויס סבור שבני האדם דווקא מתקדמים. את סיפורה של האנושות הוא מסיים במילים, "העולם עודנו אכזר היום, כמובן, אבל פעם היה הרבה יותר גרוע."

תיאוריו של דייוויס קולחים וברורים, ולעולם אינם משעממים או יבשים. הוא מעניק להם נופך של קלילות באנקדוטות מפולפלות ובציטוטים שנונים. לא קשה להתמצא בספר, שהוא מעט המכיל את המרובה, אך בהחלט קשה להניחו מן היד.

מתוך הספר:

על הפרה-היסטוריה
"מכל הידוע לנו על האדם הקדמון אין דבר המעורר השתאות גדולה מזאת העולה למראה הציורים שצייר בעמקי מערות. חוקרי הפרה-היסטוריה התוודעו לציורים האלה לראשונה ב-1875, כאשר ארכיאולוג חובב חיפש עצמות וכלים במערה באַלטָמירָה, סמוך לחופה הצפוני של ספרד.

האיש צירף אליו את בתו הקטנה כדי שתארח לו לחברה, והיא שוטטה באולם סמוך. לאור הנר שהחזיקה בידה ראתה הילדה על התקרה ציורים של כעשרים ביזונים בגודל טבעי כמעט, בגוני צהוב, אדום, חום ושחור. הציורים היו מלאכת מחשבת מיומנת ביותר, ולכן מיהרו מומחים לקבוע - בטעות - שאלה זיופים מודרניים."

על גילויים באסטרונומיה
"הדברים שלמדו האירופים ב-150 השנים שחלפו בין קופרניקוס לניוטון גרמו להם לבלבול. אנו, בני האדם, איננו נמצאים במרכז היקום. אנו חיים, כפי שכתב האסטרונום קרל סָגָן, על "כוכב לכת חסר משמעות שאבד בגלקסיה נסתרת בפינה נשכחת של היקום, שבה יש יותר גלקסיות מבני אדם".

היו שראו בכך דבר מבהיל, לדמיין יקום הנמתח הרחק מעבר למה שאפשר לראות בעין בלתי מזוינת, ואפילו דרך עדשת הטלסקופ. בחלל זה שהוא לכאורה אין-סופי וכמעט ריק, השמש, כוכבי הלכת וכוכבי השבת נעים להם בשקט, אדישים לקיומנו".

על תומס ג'פרסון
"את הכרזת העצמאות של ארה"ב ניסח תומס גֶ'פֶרסוֹן, בעל מטעים צעיר מווירג'יניה. לג'פרסון היה הכול: קסם אישי, חברים, טירה על ראש ההר שתכנן בעצמו, שליטה בשבע שפות וכישרון לכתיבת פרוזה מתנגנת. היה לו גם קונפליקט מוסרי: הוא היה חסיד הדמוקרטיה, אבל היו לו 150 עבדים. (בדיקות דנ"א הראו כי היה לג'פרסון לפחות ילד אחד משִפחה, שהיתה בתו של בעל עבדים, חותנו של ג'פרסון.) הוא שנא עבדות ואמר זאת, אבל לא שנא אותה במידה כזאת שישחרר את עבדיו".

תוכן העניינים:
רשימת מפות ואיורים
אל הקורא
+ 1 - אנו ממלאים את כדור הארץ
+ 2 - אנו מתרכזים סמוך לנהרות
+ 3 - הנוודים מתיישבים
+ 4 - שתי ערים קדומות — שתי דרכים שונות
+ 5 - סין מצטיינת ושורדת
+ 6 - מעטים מנסים לשלוט על רבים
+ 7 - אנו מייסדים את הדתות הנפוצות בעולם
+ 8 - אירופה מתכוננת לתפקידה הגדול
+ 9 - אנו מוצאים זה את זה
+ 10 - העולם החדש נופל לידי העולם הישן
+ 11 - אנו סובלים רעב, מלחמה ודֶבֶר
+ 12 - אנו מגלים מי אנו והיכן אנו חיים
+ 13 - מפה לשם, והנה העם שולט
+ 14 - אנחנו מייצרים יותר וחיים טוב יותר
+ 15 - הארצות העשירות אוחזות בעניות
+ 16 - אנו מתרבים ומכווצים את כדור הארץ
+ 17 - אנו יוצאים למלחמה כדי לשים לה קץ
+ 18 - אוטופיה שהופכת לסיוט
+ 19 - מנהיג מנסה ליצור גזע של אדונים
+ 20 - אנו מנהלים מלחמה רחבה ואכזרית יותר
+ 21 - ענקי אסיה מנסים להאכיל את ענייהם
+ 22 - יש בינינו שמרוויחים לא רע
+ 23 - אנו צועדים על פי תהום
+ 24 - אנו עושים את הלא ייאמן
סוף דבר: הכול בסדר עד כאן
קריאה מומלצת
זכויות שימוש
מפתח