להמשיך בקניות
  סה"כ ספרים בסל הקניות:       סה"כ לתשלום ללא דמי משלוח:      

   

 שינוי גודל אות:

גודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד

   פסיכולוגיה    נושאים שונים   הרקמה שבינינו

חיפוש מתקדם
חיפוש ספר
()   הסל שלי     
» ספרות מתורגמת
» ספרות מקור
» כל הספרים
» סדרת ענייני דיומא
» סדרת משני עולם
» מדריכים לאובדי עצות
» השקעות וניהול פיננסי
» ספרי ניהול ואסטרטגיה
» יזמות
» יצירתיות
» העשרה בארגון
» ספרי שיווק ומכירות
» סדרת אבא עשיר
» נושאים שונים
» זוגיות ואינטימיות
» יחסים במשפחה
» תזונה נכונה
» לאכול ולרזות
» התמודדות
» בריאות ורפואה
» אל תקחו הכל ללב
» כל הספרים
» סדרת מלודי
» סדרת לולו
» חפשו את המטמון
» ספרים נפרשים
» מוזיקה לפעוטות
» הסיפורים הקטנים שלי
» כל הספרים
» עלילות ספיידרוויק
» סדרת ספטימוס היפ
» ילדי המנורה
» יומני הסודי ביותר
» סדרת Glee
» קלמנטיין
» סדרת כנפיים
» שרלוק הולמס
» יצורים יפהפיים
» נחל שלדים
» הצרות של אולי וג'קפיץ
» טרילוגיית וונדלה
» כל הספרים
» סודות הלוחשת
» ברליץ מדריכי כיס
» ברליץ צעד אחר צעד
» מתנה לכל עת
» מילים על ...
» הדרך אל האושר
» מילים שיוצאות מן הלב
» הסדרה של בראדלי
» קסם - ספרי צביעה
» כל הספרים
» ספרי אבא עשיר
» יועצי אבא עשיר
הוצאת מטר בפייסבוק

   

   על הספר   על המחברת   פרטים נוספים   חדר קריאה  שתפו ספר זה עם החבריםהדפסה ידידותית לסיווג הספרים  בקטלוגחזרה לדף הקודם
תמונה מוגדלת ופרטים נוספים

מחיר קטלוגי: 95.00 ש"ח
המחיר באתר: 66.5 ש"ח

./covers/3714_120.jpg3714

הרקמה שבינינו

הרקמה שבינינו


66.5
הוסף לעגלה

ספרים -   לתשלום
הוספה לסל הקניות
סל הקניות שלי

הרקמה שבינינו | גילה בלפר
תובנות שהגוף גילה לי על מערכות יחסים

פרולוג
התבוננתי בו. הייתי רכה כמו צעיף משי שפיעמו בו חיים, מלטפת כמו רוח. הרגשתי שיש לי את הכוח להגיד לו את זה, שאני ממש חזקה. אתה יודע מה הרגשתי עכשיו? לבי היה עד לסערה שהתחוללה בתוכי.

הרגשתי שיש בינינו חיבורים, ראיתי אותם אפילו. חיבורים בכל מיני צורות, בצבעים בהירים. חוטים מרושתים, כמו מעשה רקמה. רקמה המחברת בינינו.

הוא לא יודע איך לענות לי כשאני מדברת כך. לכן הוא שותק, מובך משהו, אבל אפשר לראות שהוא מבין שמדובר במשהו טוב.

רגע לפני שהוא ישאל אותי אם יש משהו שהוא יכול לעשות, וייעלם לי, אני מניחה בקול שקט, בלחישה כמעט, את המילים: רקמה המחברת בינינו, רקמת חיבור.

"את יודעת," אני שומעת אותו אומר לי, בעודי נאחזת בתחושה הטובה שהעניקה לי המחשבה על כך, "יש רקמת חיבור בגוף האדם." אני מתמהמהת לרגע, לא יודעת אם לכעוס או אפילו להיעלב. נראה לי כי הוא לא מתחבר אלי, לא יורד לסוף דעתי. למעשה נראה לי שאני מביכה אותו עם הדיבורים האלה.

לא, אני לא יודעת, אומרת ההבעה שעל פני. הנה הוא כופה עלי את אחת ההרצאות המלומדות שלו, מהסוג שהוא מוכרח, אבל מוכרח, להרצות עכשיו.

"יש רקמת חיבור בגוף האדם. רקמה שמפרידה בין האיברים וגם מחברת ביניהם." הכול הוא יודע, אני אומרת בלבי. לפעמים זה מתיש ואפילו מכעיס, אבל כמו תמיד הוא מעורר את סקרנותי, ואני מקשיבה. "יש כל מיני סוגים של רקמות חיבור, ומטבע הדברים יש להן גם אפיונים שונים, אבל בגדול התפקיד של הרקמה הוא לתמוך באיברים של הגוף — גם להעניק להם הגנה וגם לחבר ביניהם, כמו שמעיד השם שלה."

עד אותה שיחה לא חשבתי על קיומה של מערכת המהווה מעין מעטפת המגִנה על האיברים, אלא התייחסתי לאיברי הגוף ככאלה העומדים בפני עצמם. הנחתי שמחזור הדם מתווך בין מערכות הגוף השונות. רקמת חיבור לא עלתה כאפשרות, לא הייתי מודעת לה כלל.

כשהוא רואה שאני לא נוהגת כהרגלי במצבים כאלה ומאפשרת לו להשמיע את דבריו, ארוכים ככל שיהיו, ואף להיות קשובה, הוא ממשיך בהתלהבות. על פי רוב אני מבקשת ממנו בנימוס לדחות את ההרצאה להזדמנות אחרת. אני עושה פרצוף מסכן, רוטן ואפילו מאשים בתגובה לכך שהוא משבית שמחה, ומבקש לנתק אותי מאיזושהי תחושה נעימה שאני רוצה להיאחז בה. באותה שיחה רציתי שניאחז בה יחד.

"רקמת החיבור נמצאת בכל מקום בגוף, היא עוטפת את כל האיברים," הוא ממשיך ואומר, מותיר אותי נפעמת מול המידע החדש הזה. דבריו חלחלו לתוכי אט־אט, הנה קלטתי משהו נוסף על יצירת הטבע, על שלמותו של גוף האדם ומושלמותו. לא זו בלבד שיש לנו איברים חיוניים בעלי תפקידים וייעוד, אלא שיש רקמה הדואגת שכל האיברים האלה יהיו מוגנים מצד אחד ויתפקדו יחד ובתואם מלא מצד שני. האיברים, חשובים וחיוניים ככל שיהיו, אינם עומדים בפני עצמם. על מנת שהגוף יתפקד בשלמות הרמונית, עומדת לרשותו רקמת החיבור.

מערכת משוכללת התומכת ומגִנה על האיברים שבגופנו. היא המנצחת הגדולה מאחורי הקלעים, היא זו הדואגת לכך שכל האיברים יעשו את מלאכתם נאמנה.

איך נראית רקמת החיבור? אני שואלת אותו, כמו מה היא נראית? אני כבר נמצאת צעד אחד לפנים, יודעת שבעוד רגעים ספורים אחפש את הצירוף הלשוני — רקמת חיבור — בגוגל. חיפוש ענייני שיעמיד בצל את ההתרגשות שחוויתי לפני רגע, התרגשות מחדוות הגילוי שלי. רקמת החיבור שאני חשבתי עליה מחברת בינו לביני, ומהווה ביטוי מוחשי לקרבה רגשית, אינטימית.

עד מהרה ההתרגשות שלי, הפנימית העמוקה, החליפה פנים, והאינטואיציה שהיתה לי גובתה בידע מדעי. רציתי כל כך לגעת בלבו, לדעת שהוא נמצא בצד השני של הרקמה המחברת בינינו.

אך מה שהחל כהתרגשות מסוג אחד, הלך והתברר כהתרגשות מסוג אחר. העובדה שכבר יש צירוף מילים כזה — רקמת חיבור — ושמדובר ברקמה מוחשית, פיזיולוגית למעשה, ולא ערטילאית או מטפורית, הסעירה אותי. רציתי להכיר אותה וללמוד עליה עוד ועוד.

"ברוב המקרים היא נראית כמו ניילון נצמד," המשיך והסביר, "הכי דק שאת יכולה לדמיין. יש מקומות שבכלל לא תוכלי לראות אותה ללא מיקרוסקופ מתאים, יש מקומות שהיא די נוזלית ויש מקומות שהיא מאוד נראית ונוכחת."

הרקמה נראית? שאלתי, מופתעת מעצם האפשרות.

"כן, ודאי שהיא נראית. כמו למשל, השלד, שגם הוא חלק מרקמת החיבור."

שלד הוא רקמת חיבור?

"כן, שלד הוא רקמת חיבור. רקמת חיבור צפופה, קשיחה, אבל עדיין רקמת חיבור. והשלד, כפי שאת יודעת, תומך באיברים החיוניים של הגוף. בין השאר הוא תומך בראש, כלומר במוח שלך, יקירתי, תומך בלב ובריאות. השלד שומר על הצורה של הגוף, הוא בעצם קובע את הצורה של הגוף, והוא גם עוזר ליציבות שלו."

השלד, אם כך, הוא רקמת חיבור, אני חושבת בקול רם, מפנימה את המידע שהוא חולק איתי. ניכר בו שהוא בתנופה וכי הוא רוצה להמשיך, אך בה בעת הוא מבחין שאני צוללת פנימה אל מחשבותי, נסערת לגלות שיש רקמת חיבור בגוף שלנו. ולא סתם רקמה, אלא כזאת התומכת באיברי הגוף שלנו, כמו גם ברקמות אחרות, קושרת ביניהם או מפרידה, מגִנה עליהם ומרפדת אותם.

מדי פעם הוא מתערב במחשבותי, חש חובה להגיד לי שיש כמה סוגים של רקמות חיבור. "רקמת שומן היא גם רקמת חיבור," הוא מוסיף ואומר.

אני סופגת את דבריו באטיות, מנסה לעכל את המידע החדש והמפתיע, מפתיע לא רק בגלל השם אלא בעיקר בגלל התפקידים שהרקמה הזאת ממלאת. אני מתוודה בפניו בהתרגשות כי המידע הזה בכללותו הוא נקודת מפנה מבחינתי.

זה מדהים אותי, אני אומרת לו ומאמצת אגב כך את המידע החדש, מטמיעה אותו בחשיבה שלי. הוא סקרן לדעת במה דברים אמורים, אבל האופנים שבהם אני מעבדת את דבריו שונים כל כך.

אני טווה חוטים ממקורות שונים, מערבת הבנות קטנות וגדולות, חושבת במושגים של נפש ולאו דווקא של גוף, מצרפת רגשות, קשרים, מערכות יחסים, ונעזרת באינטואיציה.

"כמו שזה נראה, רקמת החיבור בגוף היא כמו הרקמה שבינינו, אין כל הבדל," אני אומרת בקול רם. הוא פער עיניים ונאלם, ואילו אני התחלתי לתסוס.

דף הבית | חדשים במטר | רכישת ספרים | על ההוצאה | הגשת כתבי יד | יצירת קשר | תנאי השימוש באתר
© כל הזכויות שמורות: מטר הוצאה לאור בע"מ, הוצאת מטר 2006 | על ידי סמיוטיקה