להמשיך בקניות
  סה"כ ספרים בסל הקניות:       סה"כ לתשלום ללא דמי משלוח:      

   

 שינוי גודל אות:

גודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד

   ספרי עיון    כל הספרים   24/7 - ישראלים מעוררי השראה

חיפוש מתקדם
חיפוש ספר
()   הסל שלי     
» ספרות מתורגמת
» ספרות מקור
» כל הספרים
» סדרת ענייני דיומא
» סדרת משני עולם
» מדריכים לאובדי עצות
» השקעות וניהול פיננסי
» ספרי ניהול ואסטרטגיה
» יזמות
» יצירתיות
» העשרה בארגון
» ספרי שיווק ומכירות
» סדרת אבא עשיר
» נושאים שונים
» זוגיות ואינטימיות
» יחסים במשפחה
» תזונה נכונה
» לאכול ולרזות
» התמודדות
» בריאות ורפואה
» אל תקחו הכל ללב
» כל הספרים
» סדרת מלודי
» סדרת לולו
» חפשו את המטמון
» ספרים נפרשים
» מוזיקה לפעוטות
» הסיפורים הקטנים שלי
» כל הספרים
» עלילות ספיידרוויק
» סדרת ספטימוס היפ
» ילדי המנורה
» יומני הסודי ביותר
» סדרת Glee
» קלמנטיין
» סדרת כנפיים
» שרלוק הולמס
» יצורים יפהפיים
» נחל שלדים
» הצרות של אולי וג'קפיץ
» טרילוגיית וונדלה
» כל הספרים
» סודות הלוחשת
» ברליץ מדריכי כיס
» ברליץ צעד אחר צעד
» מתנה לכל עת
» מילים על ...
» הדרך אל האושר
» מילים שיוצאות מן הלב
» הסדרה של בראדלי
» קסם - ספרי צביעה
» כל הספרים
» ספרי אבא עשיר
» יועצי אבא עשיר
הוצאת מטר בפייסבוק

   

   על הספר   על המחברים   פרטים נוספים   חדר קריאה  שתפו ספר זה עם החבריםהדפסה ידידותית לסיווג הספרים  בקטלוגחזרה לדף הקודם
תמונה מוגדלת ופרטים נוספים

מחיר קטלוגי: 168.00 ש"ח
המחיר באתר: 117.6 ש"ח

./covers/2126_120.jpg2126

24/7 ישראלים מעוררי השראה

24/7 ישראלים מעוררי השראה


117.6
הוסף לעגלה

ספרים -   לתשלום
הוספה לסל הקניות
סל הקניות שלי

24/7 - ישראלים מעוררי השראה | ד"ר אריאל להמן, אלדד רפאלי


פתח דבר
ימי הולדת עגולים הם סימני דרך שטומנים בחובם משמעות מיוחדת, ומעודדים סיכומי ביניים וחשבונות נפש. השנה תהיה מדינת ישראל בת 70 . איפה היינו? מה עשינו? לאן ממשיכים מכאן? שאלות אלה העסיקו אותי ועוררו בי חוסר שקט. גם אחרי שבעים שנה, קיומה של ישראל בעולם אינו מובן מאליו.

הרגשתי שהייתי רוצה לשוחח עם אנשים מרשימים שחיים בארץ ופועלים בה, להקשיב לאופן שבו הם מתארים את חייהם במקום המיוחד הזה. הרצון הראשוני "לדבר עם ישראלים מעניינים" קיבל תנופה ומשנה תוקף כשאלדד רפאלי חָברַ אלי. הרעיון, שהיה עד לאותו רגע מטושטש ואוורירי, החל דרכו כמו נוצה שנושרת לאט אבל בטוח אל קרקע המציאות. מתוך החיבור נולד הספר הזה.

התלבטנו יחד לגבי המבנה של הספר ובהדרגה התגבש ״ 24/7 ״ – עשרים וארבעה סיפורי חיים שכל אחד מהם מאורגן בשבעה נושאים. המבנה יצר מסגרת ועם זאת העניק גמישות וחופש. שבעת הנושאים השתנו מאדם לאדם ואפשרו למצוא את שערי הכניסה והמפתחות לסיפורים השונים.

ביקשנו מהמשתתפים להציג את החזון שלהם, כיצד הם רואים את עצמם ואת המדינה בעוד עשור, לקראת יום העצמאות ה 80- . החזון מופיע בתחילת כל פרק. במקרים מסוימים זהו חזון אישי ופרטי, ובאחרים לאומי ורחב יריעה. חלק מהמשתתפים התבטאו באופטימיות, אחרים הביעו דאגה, אבל כולם דיברו מתוך אכפתיות, חיבור רגשי וזיקה.

כשאלדד גיבש את הקונספט החזותי של הספר זכיתי לראות את הטקסטים מקבלים חיים ורבדים נוספים. לדיוקנאות המשתתפים שצולמו במהלך הראיונות הוסיף אלדד צילומים אומנותיים, לרוב בשחור־לבן, "נופי נפש" המִתְקשרים אסוציאטיבית לרגשות שעלו בזמן המפגשים והשיחות. כל פרק נחתם בצילום ילדות שהמשתתפים ואלדד בחרו יחד מתוך האלבומים הפרטיים – כך ניתן ביטוי לעבר ולהיסטוריה באופן אישי ועדין.

בילינו ימים רבים בגיבוש "הרשימה". הכנסנו והוצאנו שמות, התייעצנו, אספנו מידע, שאלנו, שוחחנו, שינינו וחוזר חלילה. העדפנו שלא לשוחח עם פוליטיקאים משום שדעותיהם מוכרות ברבים ומבטאות שיקולים פוליטיים.

עניינו אותנו האנשים "הרגילים" שעשו דברים בלתי רגילים. היה ברור שזו בראש ובראשונה אוצרְותּ אישית של אנשים שיהיה לנו מעניין לשוחח איתם. הנחנו שאם נבוא עם סקרנות אמיתית להקשיב ולהכיר, השיחות יהיו כנות ויביעו חיוניות ואנרגיה. לצד זאת הונחינו על ידי רצון ליצור "פסיפס ישראלי", שלם שיהיה גדול מסך חלקיו. ביקשנו לפרוש את השפע הרב־תרבותי שקיים כאן, לשרטט להוויה הישראלית המורכבת קווי מתאר.

במציאות הטעונה שלנו קווי מתאר הופכים לעתים קרובות לקווי שבר, ומגוון מעורר מחלוקת ומריבה. מטרתנו היתה להציג את הרבגוניות כעושר, כריבוי של אפשרויות פעולה. רצינו לפרוש באמצעות עשרים וארבעת המשתתפים מניפה ססגונית של זהויות ותחומי עשייה – חינוך, ביטחון, תעשייה, חקלאות, תרבות, ספורט, בריאות, טכנולוגיה... אנו חיים באזור סכסוך. הדינמיקה באזורי סכסוך היא ראיית השוני כאיום וכסכנה. ניסינו, לפחות בספר הזה, לאפשר לקולות השונים לדור בכפיפה אחת. ליצור רב־קיום שטומן בחובו הבטחה במקום מריבה.

ההערכה העמוקה שחשנו כלפי עשרים וארבעת המשתתפים שלנו הנחתה את השיחות ואת הצילומים. ההסכם שלנו עם המשתתפים היה פסיכולוגי (להבדיל מעיתונאי) – חשוב היה לנו שהסיפור ייצג נאמנה את האמת האישית של כל אחד מתוך העשרים וארבעה. בהתאם לכך כל משתתף שרצה קיבל לידיו את הטקסט ויכול היה לשנותו כרצונו.

תהליך החלפת הטיוטות עם המשתתפים היה תובעני והאריך את זמן העבודה, אבל היה חשוב מאין כמוהו ביצירת שיחה כנה ומשוחררת מיחסי כוח מסורתיים של כותב ומרואיין. לא פעם פגשתי דמויות מרשימות עם סיפורים מעניינים שהייתי שמחה לכלול ברשימה והצטערתי שכבר לא נותר להן מקום.

התחושה שליוותה אותי במהלך העבודה על הספר היתה שאנשים רבים בארץ הזו הם בעלי שיעור קומה. למעשה גיליתי שהרכבת רשימה של אנשים מעוררי השראה היא כשלעצמה פעולה מעוררת השראה, משום שהיא מגבירה את תשומת הלב ומבטאת הוקרה למאמצים אנושיים. אני מקווה ומאמינה שהקוראים ימצאו את עצמם חושבים על אנשים מעוררי השראה משלהם, מעבר לעשרים וארבעת המשתתפים שבחרנו.

בחלק מהצילומים בספר מופיעים בני משפחה. דבר זה לא תוכנן מראש, אך מאחר שראיינו את האנשים בבתיהם, בני/בנות הזוג ו/או הילדים נכחו ובמקרים רבים הצטרפו לשיחה. אלדד היה קשוב לדינמיקה הזו ומדי פעם שיקף אותה בצילומים. המשפחתיות היא חלק מרכזי בהוויה הישראלית. היא חוצה מגזרים ותרבויות ולעתים קרובות מתקשרת לאוכל. הכנסת האורחים, היחס הבלתי אמצעי ובלתי פורמלי, הנכונות המיידית "לפתוח שולחן", כל אלה מסמלים בשבילי את החלק הטוב של החיים כאן, ואליו התגעגעתי כשחייתי בעבר בארץ אחרת.

זיגמונד פרויד טבע את המושג "הנרקיסיזם של ההבדלים הקטנים". לדברי פרויד, על אף שהמשותף בין בני האדם עולה לאין ערוך על השונה, אנו עוסקים ללא הרף בהבדלים הקטנים ומפריזים בחשיבותם. המזרח התיכון השסוע, המקוטב והמדמם הוא המחשה כואבת לסכנות ולמחירים הטמונים בנרקיסיזם של ההבדלים. לעומת המציאות המסוכסכת שבה אנו חיים, אני מקווה שהספר מבטא את "ההומניזם של ההבדלים הקטנים."

מכל הכתוב כאן מובן שאין למשתתפים מכנה משותף דמוגרפי, אבל ככל שהעמקתי בכתיבה מצאתי ביניהם מכנה משותף פסיכולוגי. המכנה המשותף הזה הוא בדיוק מה שהייתי מאחלת למדינה המציינת 70 שנה לעצמאותה – עשרים וארבעת המשתתפים הם אנשים שלוקחים אחריות על חייהם. כולם אנשים אמיצים ואקטיביים שמעצבים את גורלם במו ידיהם. הם מחוברים לאמת פנימית שמכוונת אותם ומאפשרת להם להסתכל קדימה ולצעוד בדרכים חדשות. ובכולם מפעם כוח החיים.

ד"ר אריאל להמן
פברואר 2018דף הבית | חדשים במטר | רכישת ספרים | על ההוצאה | הגשת כתבי יד | יצירת קשר | תנאי השימוש באתר
© כל הזכויות שמורות: מטר הוצאה לאור בע"מ, הוצאת מטר 2006 | על ידי סמיוטיקה