להמשיך בקניות
  סה"כ ספרים בסל הקניות:       סה"כ לתשלום ללא דמי משלוח:      

   

 שינוי גודל אות:

גודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד

   ניהול ועסקים    השקעות וניהול פיננסי   מספרים ומה שביניהם

חיפוש מתקדם
חיפוש ספר
()   הסל שלי     
» ספרות מתורגמת
» ספרות מקור
» כל הספרים
» סדרת ענייני דיומא
» סדרת משני עולם
» מדריכים לאובדי עצות
» השקעות וניהול פיננסי
» ספרי ניהול ואסטרטגיה
» יזמות
» יצירתיות
» העשרה בארגון
» ספרי שיווק ומכירות
» סדרת אבא עשיר
» נושאים שונים
» זוגיות ואינטימיות
» יחסים במשפחה
» תזונה נכונה
» לאכול ולרזות
» התמודדות
» בריאות ורפואה
» אל תקחו הכל ללב
» כל הספרים
» סדרת מלודי
» סדרת לולו
» חפשו את המטמון
» ספרים נפרשים
» מוזיקה לפעוטות
» הסיפורים הקטנים שלי
» כל הספרים
» עלילות ספיידרוויק
» סדרת ספטימוס היפ
» ילדי המנורה
» יומני הסודי ביותר
» סדרת Glee
» קלמנטיין
» סדרת כנפיים
» שרלוק הולמס
» יצורים יפהפיים
» נחל שלדים
» הצרות של אולי וג'קפיץ
» טרילוגיית וונדלה
» כל הספרים
» סודות הלוחשת
» ברליץ מדריכי כיס
» ברליץ צעד אחר צעד
» מתנה לכל עת
» מילים על ...
» הדרך אל האושר
» מילים שיוצאות מן הלב
» הסדרה של בראדלי
» קסם - ספרי צביעה
» כל הספרים
» ספרי אבא עשיר
» יועצי אבא עשיר
הוצאת מטר בפייסבוק

   

   על הספר   על המחברים   פרטים נוספים   חדר קריאה  שתפו ספר זה עם החבריםהדפסה ידידותית לסיווג הספרים  בקטלוגחזרה לדף הקודם
תמונה מוגדלת ופרטים נוספים

מחיר קטלוגי: 85.00 ש"ח
המחיר באתר: 59.5 ש"ח

./covers/2101_120.jpg2101

מספרים ומה שביניהם

מספרים ומה שביניהם


59.5
הוסף לעגלה

ספרים -   לתשלום
הוספה לסל הקניות
סל הקניות שלי

מספרים ומה שביניהם | רו"ח איתמר בן מאיר, ד"ר רו"ח קרן בר-חוה
קריאת דוחות כספיים והבנת הסביבה העסקית

הקדמה
שוק ההון הוא שוק דינאמי אשר משתנה חדשים לבקרים, לא רק בתחום העסקי אלא גם בתחום המשפטי והרגולטורי. כיום, האחריות הרובצת על כתפי בעלי תפקידים בחברות בבואם לקבל החלטות ולבצען היא עצומה, ומצריכה בשונה מן העבר הבנה מעמיקה של הפלטפורמה העסקית וידע בקריאת דוחות כספיים.

כמו כן, על מנת לבצע אלוקציה נכונה של השקעות ולהבין לעומק תהליכים בשוק, נדרשים מידע מהימן ואמין, שקיפות וגילוי מהותי על החברות. מכאן הצורך ברגולציה המתבטאת בחקיקה (למשל חוק החברות), בשינויים דינאמיים בחקיקה (למשל תיקונים לחוק החברות שהתבצעו לאחרונה), ומערכת דוחות כספיים אינפורמטיבית ומהימנה המסתמכת על התקינה החשבונאית.

בספר זה ריכזנו עבורכם את הידע הבסיסי הנדרש בתוספת חידושים הקשורים לשוק ההון מנקודת מבטנו ולאור ניסיוננו. הספר בנוי מפרקים קצרים וממוקדים המלווים בדוגמאות רבות מן השטח.

במטרה להמחיש את הסוגיות העולות בפרקים השונים אנו מתארים חברה, אשר מבוססת על מקרים אמיתיים משוק ההון, כולל אופן הצגת הדוחות הכספיים והדיווחים לבורסה.

חלק ראשון: הבנת המסגרת המושגית החשבונאית
1. שוק ההון בישראל

שוק ההון מפגיש בין חברות הזקוקות למימון, לבין פרטים וחברות אחרות המעוניינים להשקיע את הונם כדי לייצר ערך כלכלי. עבור החברה מהווה שוק ההון מקום לניהול שוטף של תזרים הכספים: ביצוע עסקאות מטבע, מקור לגיוס הון לטווח קצר (כגון על ידי נטילת הלוואה בנקאית) ולטווח ארוך (כגון על ידי גיוס הון בבורסה באמצעות הנפקת ניירות ערך), ולהשקעה קצרת טווח של עודפי כספים שהצטברו באופן זמני. שוק ההון הוא גם המקום שבו נקבע, בסופו של דבר, שווי החברה.

עבור הפרט מהווה השוק מקום שבו ניתן לנהל חשבון מזומנים (עו"ש) לצורך ביצוע עסקאות שוטפות, לחסוך באפיקים שונים, לבצע עסקאות מטבע ולהשקיע בניירות ערך.

תקוותו של הפרט היא להשיג תשואה נאותה תוך נטילת סיכון לספיגת הפסד, כאשר בעת הצורך יכול הפרט לקבל הלוואה לטווח קצר (כגון הלוואה בנקאית) או לטווח ארוך (כגון משכנתה). עבור הממשלה מהווה שוק ההון מקום לגיוס ולהזרמת הון לצורך שליטה על התקציב ולצורך ייצוב המשק והכוונתו.

כיום נסחרות בבורסה בתל־אביב 550 חברות שהנפיקו מניות ו־ 90 חברות שהנפיקו אג"ח. זוהי ירידה של עשרות אחוזים במספר החברות, כאשר גם המחזור הממוצע ספג מכה קשה וירד למיליארד שקלים ביום לעומת 3 מיליארדי שקלים בעבר.

בעיה נוספת המאפיינת את שוק ההון הישראלי נובעת מכך שברוב המכריע של החברות הנסחרות קיים גרעין שליטה מוצק המוחזק בידי בודדים, דבר המאפשר להם ליצור חוסר סימטריה במידע בהשוואה לבעלי המניות ולמחזיקי האג"ח מן הציבור (המיוצגים לרוב בידי משקיעים מוסדיים - קופות גמל, קרנות פנסיה, חברות ביטוח, קרנות נאמנות ועוד).

סיפורה של חברת משפחתנו
לאורך הספר תלווה אותנו חברת “משפחתנו" ונעקוב אחר אירועים שונים במהלך חייה. בשנת 1994 פתח יצחק כהן חנות קמעונאית קטנה בפאתי שוק הכרמל בתל־ אביב. באותה תקופה, כל חנויות הקמעונאות עבדו במעין שיטה “מוסכמת" ששמרה על הענף רווחי. כהן החליט לשבור מוסכמה זו והחל לשווק את מוצריו בצורה שונה, אשר הוכיחה את עצמה כמנצחת.

בשנת 1998 הקים כהן את חברת “משפחתנו" הפועלת בתחום קמעונאות המזון ההחברה הונפקה לציבור בשנת 2004 וכיום היא חברה ציבורית. כהן הוא בעל השליטה עם 66%. אשתו יפה מחזיקה ב־ 8% מהחברה ומועסקת כסמנכ"לית הכספים. בנו טל מחזיק ב־ 6% מהחברה ומכהן בתפקיד סמנכ"ל שיווק. יתרת המניות (20%) מוחזקות על ידי הציבור.

בשנת 2005 הקים כהן את חברת “בנה ביתך" - חברת נדל"ן שהנפיקה אג"ח לציבור.

בשנת 2010 הקים כהן את חברת “אור גינה" - חברה פרטית העוסקת במזון בריאות.

בשנת 2011 הקים כהן את חברת “ Us-Phone " - חברת סלולר פרטית.

2. המערכת החשבונאית - מערכת דיווח כספי
החשבונאות היא תחום ידע העוסק בתורת הדיווח הכספי–עסקי, ובמסגרתה מבוצע תהליך של זיהוי, מדידה, רישום ודיווח של הפעילות הכלכלית של החברה המדווחת. המערכת החשבונאית מיועדת לספק מערכת מידע כמותי כספי על החברה למשתמשים השונים בחברה ומחוצה לה: המנהלים, המשקיעים, המלווים, הספקים, הרגולטורים ועוד.

על סמך המידע החשבונאי מתקבלות החלטות עסקיות ומתוכננות הפעילויות העתידיות של היחידות העסקיות. הפעילויות העתידיות יוצרות עובדות כלכליות חדשות אשר שוב נמדדות, מנותחות ומדווחות. הדיווחים מהווים בסיס להחלטות חדשות וחוזר חלילה. מעגל הדיווח מביא לחלוקה יעילה של מקורות במשק, ותוצאות המדידה מובילות להרחבת הפעילות של חברות מצליחות ולצמצום הפעילות של חברות כושלות.

המידע המופק מהמערכת החשבונאית הפיננסית מופק במועדים קבועים ובצורה של דוחות כספיים. הנהלת החברה והדירקטוריון אחראים על הכנת הדוחות הכוללים:

1. חוות דעת של רואה החשבון המבקר.
2. דוח רווח והפסד ודוח על הרווח הכולל.
3. דוח על המצב הכספי (מאזן).
4. דוח על השינויים בהון העצמי.
5. דוח על תזרימי המזומנים.
6. ביאורים.

המטרה העיקרית של הדוחות היא לספק מידע שימושי על מצב הנכסים, ההתחייבויות וההון העצמי של החברה, השינויים שחלו בהם במהלך התקופה והרווחיות שהושגה, ונתונים בנוגע לסכומים ועיתוי תזרימי המזומנים של החברה - כל אלו, לשם קבלת החלטות מושכלות של המשתמשים השונים בחברה ומחוצה לה.

מאחר שהדוחות מיועדים למגוון רחב של משתמשים המחפשים תשובות לשאלות שונות, ועל מנת שהמידע שנכלל בדוחות יהיה שימושי לצורך קבלת החלטות על ידם, עליהם להיות בעלי ארבע תכונות איכותיות:

רלוונטיות ומהותיות. מידע רלוונטי הוא מידע שעשוי להשפיע על קבלת ההחלטות של המשתמשים בדוחות. המידע מהותי אם השמטתו או הצגתו המוטעית עלולות להשפיע על קבלת החלטות נאותות. לשם כך, על המידע בדוח הכספי להיות זמין בנקודת הזמן בה מתקבלת החלטה, בעל יכולת חיזוי של תוצאות ההחלטה ולאפשר היזון חוזר (אימות תוצאות של החלטות מהעבר).

עקביות והשוואתיות. על החברה למדוד לאורך זמן את הפעילות הכלכלית באותן שיטות וכללי חשבונאות, על מנת לאפשר השוואתיות בנתונים בה עצמה ובהשוואה לחברות אחרות הפועלות באותו ענף. כאשר קיימת הצדקה לכך ניתן לעבור לשיטה חשבונאית אחרת, אך על החברה לתת גילוי נאות אודות השינוי והשפעותיו על המידע בדוחות באמצעות ביאור פרופורמה.

מהימנות. על המידע בדוחות להיות מידע מהימן, כזה שהמשתמשים בדוחות יכולים להסתמך עליו לשם קבלת החלטות. לשם כך על המידע להיות נייטרלי - מנוטרל מהשפעה של האינטרסים של מכין הדוח - וניתן לאימות.

מובנות. על המידע בדוח הכספי להיות מובן ללא קושי מיוחד למשתמש בעל ידע סביר בשפה החשבונאית.

דף הבית | חדשים במטר | רכישת ספרים | על ההוצאה | הגשת כתבי יד | יצירת קשר | תנאי השימוש באתר
© כל הזכויות שמורות: מטר הוצאה לאור בע"מ, הוצאת מטר 2006 | על ידי סמיוטיקה