להמשיך בקניות
  סה"כ ספרים בסל הקניות:       סה"כ לתשלום ללא דמי משלוח:      

  

 שינוי גודל אות:

גודל אות רגילגודל אות גדול יותרגודל אות גדול מאוד

   מדריכי נסיעות    ברליץ מדריכי כיס   ברליץ - מדריך כיס - ברלין

חיפוש מתקדם
חיפוש ספר
()   הסל שלי     
» ספרות מתורגמת
» ספרות מקור
» כל הספרים
» סדרת ענייני דיומא
» סדרת משני עולם
» מדריכים לאובדי עצות
» השקעות וניהול פיננסי
» ספרי ניהול ואסטרטגיה
» יזמות
» יצירתיות
» העשרה בארגון
» ספרי שיווק ומכירות
» סדרת אבא עשיר
» נושאים שונים
» זוגיות ואינטימיות
» יחסים במשפחה
» תזונה נכונה
» לאכול ולרזות
» התמודדות
» בריאות ורפואה
» אל תקחו הכל ללב
» כל הספרים
» סדרת מלודי
» סדרת לולו
» חפשו את המטמון
» ספרים נפרשים
» מוזיקה לפעוטות
» הסיפורים הקטנים שלי
» טוב לדעת - לפעוטות
» מציק ומצחיק
» כל הספרים
» עלילות ספיידרוויק
» סדרת ספטימוס היפ
» ילדי המנורה
» יומני הסודי ביותר
» סדרת Glee
» קלמנטיין
» סדרת כנפיים
» שרלוק הולמס
» יצורים יפהפיים
» נחל שלדים
» הצרות של אולי וג'קפיץ
» טרילוגיית וונדלה
» כל הספרים
» סודות הלוחשת
» ברליץ מדריכי כיס
» ברליץ צעד אחר צעד
» מתנה לכל עת
» מילים על ...
» הדרך אל האושר
» מילים שיוצאות מן הלב
» הסדרה של בראדלי
» קסם - ספרי צביעה
» כל הספרים
» ספרי אבא עשיר
» יועצי אבא עשיר
הוצאת מטר בפייסבוק

   

   על הספר   על המחברים   פרטים נוספים   חדר קריאה  שתפו ספר זה עם החבריםהדפסה ידידותית לסיווג הספרים  בקטלוגחזרה לדף הקודם
תמונה מוגדלת ופרטים נוספים

מחיר קטלוגי: 46.00 ש"ח
המחיר באתר: 32.2 ש"ח

זמנית ספר זה אינו קיים במלאי,
  אנא צרו אתנו קשר
לאיתור הספר עבורכם.

סל הקניות שלי

ברליץ - מדריך כיס - ברלין | בריג'יט לי, ג'ק מסנג'ר וג'ק אלטמן

ברלין

מעטות הן הערים המשקפות את ההיסטוריה המודרנית של אירופה יותר מברלין. כמעט לכל אשר תפנו תיתקלו בתזכורות לאירועים הדרמטיים של המאה ה-20, משום שברלין היא עיר המכירה בפומבי בעברה - לטוב ולרע - באמצעות מוזיאונים, אנדרטות זיכרון, ושימור של מבנים היסטוריים בעלי חשיבות.

לעתים הדבר עלול לגרום לתחושות עזות ולאי נוחות, אך החיוניות שבה חובקים הברלינאים את העתיד ונחישותם להמשיך הלאה בעודם חולקים כבוד לסבלות העבר, מעוררות השתאות. ביקור בעיר הסואנת וההדורה הזאת, שהיתה עדה לזעזועים אנושיים קיצוניים כל כך, היא חוויה שחובבי היסטוריה ומטיילים כאחד לא ישכחו במהרה.

מאז היתה לראשונה לבירת גרמניה, עוררה ברלין רגשות מעורבים של גאווה בעוצמתה, הערצה לתרבותה, שנאה לעובדת היותה מרכז הרודנות של היטלר, סלחנות - בהיותה מעוז החופש אחרי המלחמה, ופחד - כמוקד לסכסוך של המלחמה הקרה. ברלין, יותר מכל בירה אירופית אחרת, מסמלת את השינויים העמוקים שהתחוללו במאה האחרונה באירופה המערבית והמזרחית.

לעיר יש אתר מיוחד לכל אחת מאותן תחושות שהשם ברלין מעורר. שלוס שרלוטנבורג האצילי והמבנים באונטר דן לינדן רוחשים כבוד לתפארת העבר הפרוסי, ואילו שער ברנדנבורג הוא הצהרה על איחודה מחדש של העיר. הרייכסטאג מסמל את היותה של גרמניה המאוחדת שוב דמוקרטיה פרלמנטרית, בעוד שהאצטדיון האולימפי הענק הוא ביטוי מצמרר לדיקטטורה הראוותנית של היטלר.

האנדרלמוסיה וההרס שזרע שלטון זה נראים בבירור על מבנה הכנסייה על שם הקיסר וילהלם, וזוועות השואה מונצחות באנדרטות אינספור, קטנות וגדולות. השיפוץ המופלא של בית הכנסת החדש הוא סמל לנחישותה של הקהילה היהודית לחשל לעצמה זהות איתנה.

מזכרות מהחלוקה הישנה
הרבעים המזרחיים של העיר - מיטֶה, פָּנקוֹב, פרידריכשֵיין ופּרֶנצלָאוּאר בֶּרג - הם בעיקרם המרכז העתיק והמיושב בצפיפות של העיר. בנייני המגורים שלו (המכונים בבוז מיטְסקאזֶרנן, שפירושו ״קסקרטינים להשכרה״), היו מקור השראה לתיאטרון הפרולטריון של ארווין פּיסקָטור ובֶּרטוֹלד בּרֶכט בשנות ה-20 של המאה העשרים. כשברלין חולקה בתום מלחמת העולם השנייה, היה זה אך טבעי שהמגזר הסובייטי, הנאמן לעקרונות הקומוניזם, השתלט על אזורים נרחבים של מעמד הפועלים, בעוד שהשכונה הבורגנית שרלוטנבורג היתה למרכזה של ברלין המערבית.

עם האיחוד, מצאו עצמן לפתע ביחד שתי קבוצות של אנשים, שפעלו פסיכולוגית בתוך מערכות כלכליות וחברתיות שונות לחלוטין, דבר שעורר בעיות בלתי צפויות. עשרות אלפי מזרח גרמנים עברו להתיישב במערב, וזכו למענק ״הסת­גלות״, לסובסידיה על הדיור ולמימון לימודי מקצוע מטעם ממשלת בון. הנטל הכספי של האיחוד החל להטריד את המערב גרמנים. מיעוט של מערב ברלינאים בלתי מרוצים אפילו החל לאחרונה להביע משאלה, שאולי מוטב היה לו החומה לא היתה נופלת.

גם לתושבי מזרח גרמניה המיזוג עם המערב לא היה בדיוק אידילי. החשיפה הפתאומית למערכת הכלכלית המערבית של השוק החופשי היתה במקרים מסוימים בבחינת אסון, והיו כאלה שאיבדו יתרונות שנהנו מהם בעבר, כמו שכר דירה מבוקר ומשרות בטוחות. זמן רב והשקעות מתמשכות יידרשו על מנת להגיע למצב שנוסח באמירה הנצחית של הקנצלר לשעבר של מערב גרמניה וילי ברנדט: ״מה ששייך זה לזה יצמח זה עם זה״.

שחזור וחידוש
נפילת החומה והמיזוג בין שתי הערים העצמאיות הוליד עושר וגיוון תרבותי. בעיר יש לא פחות משלושה בתי אופרה, שלוש תזמורות סימפוניות גדולות ושתי גלריות לאומיות, וברלין מתגאה בצדק בעוצמתה האמנותית המחודשת. הקוּלטוּרפוֹרוּם בטירגארטן הורחב, המוּזֶאוּמסאינזֶל הנהדר הממוקם באמצע הנהר שפּרֶה שוחזר, ומוזיאונים גדולים חדשים, כמו המוזיאון היהודי, פתחו את שעריהם.

השָאוּבּינֶה (Schaub?hne) המערב ברליני, ביחד עם הברלינר אנסמבל והדוֹיטשֶס תיאטֶר מהמזרח מרכיבים היום את אחד ממוסדות התיאטרון המופלאים בעולם, המעלה מופעים קלאסיים מסורתיים ואוונגארדיים כאחד. עם פסטיבל הסרטים של ברלין כספינת הדגל, גם הקולנוע חוזר לריגושים שאפיינו את התקופה היצירתית של שנות ה-20 של המאה ה-20, זו המונצחת במוזיאון הקולנוע החדש והמרתק.

ניתן להבחין בסימנים לשינוי בכל מקום. הציניקנים שבין הברלינאים טוענים שעירם הפכה לאתר הבנייה הגדול ביותר באירופה, אך הבנייה מספקת משרדים וחללי דיור ומסחר לאוכלוסייה שגידולה הואץ עם המעבר של משרדי הממשל והפקידות מבון לברלין. כמה מהמבנים החדשים יפים במיוחד, והתחושה היא שהעיר נראית כמו גלריה חיה לאמנות. בניין הרייכסטאג, ששב להיות מושב הפרלמנט של גרמניה המאוחדת, ניתן לזיהוי לפי כיפת הזכוכית הענקית, המסמלת את היעדר הסודיות והשקיפות בממשל הגרמני המודרני.

החברות דיימלר-קרייזלר וסוני שינו ללא הכר את פניה של כיכר פוטסדאמר, וחנויות, משרדים ובתי דירות מתנשאים מעל מה שהיה בעבר צ׳קפוינט צ׳רלי. קניונים חדשים ונוצצים מלאים בחנויות מעצבים נבנו בסביבות פרידריכשטראסה, ובניינים ישנים ורעועים במזרח העיר הוסבו לגלריות, בוטיקים יוקרתיים ובתי קפה אופנתיים. מרכז אופנתי ייחודי שכזה הוא שוֹינֶנפירטֶל, אזור מלא אווירה מצפון לתחנת Hackescher Markt של רכבת הפרוורים.

מרחב נשימה
על אף האבן, הפלדה והזכוכית, ברלין היא המטרופולין הירוקה ביותר באירופה, ו-40 אחוז משטחה מכוסים באגמים ונהרות, פארקים וחורשות. חוץ מהטירגארטן והנהר שפּרה במרכז העיר, כוללים הפרוורים הדרום מערביים את יער גרוּנוואלד, הנהר האפֶל ואגם ואנזֶה, ואילו מצפון נמצאים יער ואגם טֶגֶל. שפע של מושבות-גנים קטנות, עם קהילות חקלאיות, כמו ליבָּרס, נמצאות בתחום גבולות העיר. לכל אלה מוסיפה מזרח ברלין את הגרוֹסֶר מיגֶלזֶה שלה כמו גם את החורשות ושטחי הפארק מסביב לטרֶפּטוֹב וקֶפֶּניק. יש עוד טיולים נעימים שאפשר לערוך אל מחוץ לגבולות העיר. קל להגיע לפוטסדאם, בקצה האחר של גשר גליניקֶה, ולבקר בארמון סאנסוּסי של פרידריך הגדול, על שטחו הנרחב; או לטייל ברגל ביערות ובפארקים המקיפים את שָרלוֹטֶנהוֹף, פֶּצוֹב וּוֶרדֶר; אפשר גם לנסות לשוט על אגם טֶמפּלינֶר; או אפילו לעלות לרגל למנזר לנין ליד ברנדנבורג.

צעירים ברוחם
מעבר לסיורים באתרים השונים, הדבר המרתק ביותר בברלין הוא תושביה. במהלך כל ההיסטוריה רבת התהפוכות של העיר עוררו האינדיבידואליזם, האומץ והתבונה של הברלינאים את הערצת העולם. כבעלי מודעות גרמנית בכלל ופרוסית בפרט הם הצטיירו לעתים כאנשים קרירים וחסרי רגשות. התחושות האלה נעלמות במהרה לנוכח החום והמזג הנעים שמפגינים רבים מתושבי העיר.

״הסצנה האלטרנטיבית״ הצעירה מחזירה לעיר את המוניטין שיצאו לה בשנות ה-20 של המאה ה-20 בזכות היצירה העצמאית והחיוניות שאפיינו אותה, והיא מתרכזת לעתים בניהיליזם חסר אשליות במעוזיה, ברובעי הפועלים נויקֶלן וקרוֹיצבֶּרג. ברבעים אלה ניתן למצוא גם את הקהילה הברלינאית הגדולה של הגאסטאַרבַּייטֶר (העובדים הזרים, המכונים ״פועלים אורחים״), שרובם מטורקיה, המוסיפים הרבה צבע וניחוחות לחיי החברה והגסטרונומיה של העיר.

המטרופולין הנמרצת והמתפשטת מושכת אליה כארבעה מיליון תיירים מדי שנה, שכל אחד מהם חש תערובת של זכות ויראה לנוכח עיר בהתהוות מרגשת כל כך.

דף הבית | חדשים במטר | רכישת ספרים | על ההוצאה | הגשת כתבי יד | יצירת קשר | תנאי השימוש באתר
© כל הזכויות שמורות: מטר הוצאה לאור בע"מ, הוצאת מטר 2006 | על ידי סמיוטיקה